Hiszpania I

Start / Début Up / Retour

Wszystkie fotografie na tej stronie zostały wykonane w latach 1969-1971

W czasie naszych czterech podróży po Hiszpanii w latach 1969-1971 zwiedziliśmy cały kraj, ale najwięcej uwagi i czasu poświęciliśmy Andaluzji, ponieważ do tej Prowincji wjeżdżaliśmy najpierw po przepłynięciu cieśniny gibraltarskiej promem wypływającym z marokańskiego Tangeru (przebywaliśmy na stałe w Maroku w latach 1967-1974), ale również dlatego że zaczarowana Andaluzja podniecała naszą wyobraźnię swoją wielowiekową historią pod panowaniem Maurów.

Cieśnina gibraltarska

Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian   

                       

Cieśninę gibraltarską - z Tangeru do Algeciras - przepływa się w ciągu około dwóch godzin wygodnym promem kursującym regularnie w ciągu całego roku.

Andaluzja (Andalucia)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja      Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Andalousie-1a-Veterano-Osborne-int.jpg (65909 bytes)          Andalousie-1b-Hacienda-int.jpg (99813 bytes)          Andalousie-1e-feu-de-brousse-int.jpg (123603 bytes)

Wyjeżdżając z portu w Algeciras na główną szosę na północ, natychmiast zauważyliśmy znaną w całej Hiszpanii sylwetkę byka Veterano Osborne reklamującego słynną hiszpańską wytwórnię wódek i likierów najwyższego gatunku. Zatrzymując się przy drodze na południowe posiłki, obserwowaliśmy obrazki z życia hiszpańskiej prowincji: jak ten podwórzec hacjendy założony beczkami zawierającymi zbiory z winnicy lub z gaju oliwnego, czy pożar przydrożnych zarośli wzniecony przez nieuważnego pastucha, albo niedopałek wyrzucony z samochodu ...   

Andalousie-1c-paysage-int.jpg (146426 bytes)            Andalousie-1d-village-int.jpg (139166 bytes)

Wioski andaluzyjskie - w większości leżące na zboczach prawie nie zadrzewionych, nieurodzajnych  wzgórz - swym wyglądem zdają się świadczyć o surowym życiu ich mieszkańców, ale jednocześnie sprawiają wrażenie nie podlegających upływowi czasu ... 

Malaga (Mįlaga)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Malaga-1c-maison-palmiers-int.jpg (179962 bytes)                      Malaga-1b-plage-int.jpg (133955 bytes)                        Malaga-1d-plaza-de-toros-int.jpg (118871 bytes)

Dom za palmami                                  Plaża                                           Plaza de Toros

Nigdy nie zatrzymaliśmy się na dłuższy pobyt w Maladze, bo przyciągały nas bardziej skarby Maurów znajdujące się głównie w Granadzie, Kordobie, czy Sewilli, ale udało mi się sfotografować zachowany stary budynek, pomysłowo "odizolowany" od nowej - tuż, tuż przebiegającej - szosy wąską "kurtyną" wysmukłych drzew palmowych. Spędziliśmy również kilka godzin na kamienistej plaży i zwiedziliśmy słynną  Plaza de toros, ale nie udało nam się obejrzeć koridy ...,  

                                     

Alcazaba                                Ulica handlowa                 Uliczka mieszkalna

... widzieliśmy z daleka starą fortecę Maurów Alcazaba, zatrzymaliśmy się na zakupy w dzielnicy handlowej i zajrzeliśmy do malowniczej dzielnicy mieszkaniowej pamiętającej czasy Maurów.  

Malaga-1a-en-trouble-int.jpg (147335 bytes)        Malaga-2a-parc-Basia-int.jpg (173277 bytes)        Malaga-2b-parc-Maciek-int.jpg (182347 bytes)

W między czasie silnik naszego samochodu przegrzał się nieco i musieliśmy zaprowadzić dzieci do pobliskiego parku aby zostawić mu czas na ostudzenie.

Granada, Alhambra, Generalife i Sierra Nevada

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian    Początek strony

Granada

Alhambra    Generalife    Sierra Nevada    Początek strony

                                   

Pomnik królów katolickich (Ferdynanda i Izabeli)                                     Ulice Grenady w roku 1970-tym

Alhambra

Granada    Generalife    Sierra Nevada    Początek strony

Pałac Alhambry zbudowany został przez sułtanów dynastii Nasrid, założonej przez Ibn el Ahmar'a będącego uciekinierem z odzyskanej przez chrześcijan w 1236-tym roku Kordoby. To z Alhambry został wygnany w styczniu 1492-go roku, przez królów katolickich Ferdynanda i Izabelę, ostatni sułtan Maurów Boabdil.

Grenade-1c-Alhambra-patio-eau-int.jpg (120916 bytes)                             Grenade-1e-Alhambra-Sacro-Monte-int.jpg (74689 bytes)             Grenade-2b-Alhambra-Cour-de-Lions-int.jpg (107595 bytes)

Patio Arrayanes               Wieżyczka                Widok na Sacro Monte          Podwórzec lwów

                                                               

Jeden z podwórców wewnętrznych              Świątynia żydowska (?)                      Wieżyczka od wewnątrz

                           

Wejście główne i schody wewnętrzne pałacu królewskiego Karola I-ego, króla Hiszpanii (Charles Quint - V-ty holenderski), przylegającego do Alhambry, którego budowę zaczęto w roku 1526-tym pod kierownictwem architekta Pedro Machuca, który studiował w Rzymie. 

Generalife

Granada    Alhambra    Sierra Nevada    Początek strony

               

Patio Acequia                                     Patio Sułtanki Zoraya

Rajskie Ogrody, po arabsku zwane: Djennat-el-Arif, a po hiszpańsku: Generalife, położone są na wzgórzu na wschód od Alhambry i służyły jako letnie schronienie dla sułtanów Grenady, nie tylko od upałów, ale również od dworskich intryg.

Sierra Nevada

Granada    Alhambra    Generalife    Początek strony

Grenade-5a-Sierre-Nevada-paysage-int.jpg (137194 bytes)            Grenade-5b-Sierre-Nevada-vierge-int.jpg (102256 bytes)            Grenade-5c-Sierre-Nevada-ski-int.jpg (124115 bytes)

Z okien i balkonów Alhambry można zobaczyć, nawet w lipcu, ośnieżone szczyty gór Sierra Nevada, gdzie w zimie, w cieniu najwyższego ich szczytu Mulhacén (prawie 3500m n.p.m), odbywają się regularnie zawody narciarskie Pucharu Świata.

Granada    Alhambra    Generalife    Sierra Nevada    Początek strony

Sewilla (Sevilla)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian    Początek strony

W Sewilli chcieliśmy przede wszystkim zwiedzić wspaniały mauretański pałac Alcazar oraz ogromną katedrę z jej unikalną dzwonnicą Giralda, zbudowaną w XII-tym wieku jako minaret wielkiego meczetu i zachowaną w oryginalnej formie, ale ... zatrzymując się w celu kupienia kilku pamiątek ... zapomniałem gdzie zostawiłem samochód i po prawie czterech godzinach szukania odnalazłem go na malutkiej uliczce, niedaleko kościoła San Esteban. Zmęczeni skierowaliśmy się w stronę wyjazdu na Kordobę, ale przejeżdżając koło ogromnego parku postanowiliśmy zatrzymać się na krótki odpoczynek. Zaparkowałem samochód  na ...

Seville-1a-avenida-de-Isabel-int.jpg (209474 bytes)                    Seville-1b-Plaza-de-Espana-int.jpg (110018 bytes)

Avenida de Isabel                                                   Plaza de Espańa

... Avenida de Isabel, tuż obok wspaniałego Plaza de Espańa zbudowanego w roku 1929-tym na wielką Wystawę amerykańsko-hiszpańską, której otwarcie zbiegło się z wielkim Krachem na nowojorskiej Giełdzie na Wall Street.

       

Odpoczęliśmy fizycznie i psychicznie przechadzając się po wielkim placu i wzdłuż ogromnego  półkolistego budynku, przysiadając na ławkach ozdobionych cudownymi azulejos (mozajki z kolorowej porcelany) przedstawiające herby hiszpańskich miast i sceny obyczajowe.

Nasze plany powrotu całą rodziną do Sewilli jeszcze się nie zrealizowały, ale ja, innym razem, jadąc przez Hiszpanię samotnie zwiedziłem Alcazar i katedrę, nie wykonując jednak żadnych fotografii. Opisy tych miejsc można znaleźć w mojej powieści fantastycznej zatytułowanej: Jemāa el Fna ou la réunion des trépassés, opublikowanej na razie jedynie w języku francuskim.

Kordoba (Córdoba)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian    Początek strony

Bardzo szybko po inwazji przez Maurów półwyspu iberyjskiego, w VIII-mym wieku ery chrześcijańskiej, Cordobah - okupowana dawniej długo przez Rzymian - stała się znanym i lubianym miastem muzułmanów. Pod rządami Abd Er Rahman'a I-szego i jego następców zaczęła się dla Kordoby era wielkości i bogactwa.

Cordoba-1b-vieille-ville-du-haut-int.jpg (191211 bytes)               Cordoba-1a-vieille-ville-int.jpg (114932 bytes)         Cordoba-3b-patio-vieille-ville-int.jpg (97682 bytes)   

Dachy starego miasta            Malownicza uliczka               Wspaniałe patios Kordoby

                            Cordoba-3a-patio-de-naranjas-int.jpg (106118 bytes)            Cordoba-2b-clocher-de-mesquita-int.jpg (48146 bytes)            Cordoba-2a-clocher-de-mesquita-int.jpg (38541 bytes)

Dach meczetu Mezquita Grande,               którego minaret został przemieniony na dzwonnicę ...,

Cordoba-5-mesquita-grande-int.jpg (63710 bytes)                                          

Kolumny           i                     sklepienia wewnątrz meczetu

 ... ale, ku zadowoleniu potomnych, wiele wspaniałych elementów architektury i sztuki mauretańskiej zostało zachowanych bez zmian, jak oryginalne kolumny, koronkowe sklepienia ...,

                                    

Kopuła Maxura                    Nisza Mihrab                       Wersety Koranu

... unikalna kopuła Maxura - pod którą modlili się kalifowie, Mihrab - czyli nisza wskazująca kierunek Mekki, czy wspaniałe mozaiki bizantyjskie, w które wkomponowano wersety Koranu.

Niestety, potężne wpływy hiszpańskich władz kościoła katolickiego, w wyniku wygranego sporu z władzami miejskimi Kordoby, doprowadziły do wbudowania w część środkową wspaniałego meczetu masywnej ale nijakiej w stylu i dekoracjach katedry katolickiej oraz umieszczenie licznych ołtarzy i konfesjonałów między mauretańskimi kolumnami,

Cordoba-4b-confessional-de-mesquita-int.jpg (72612 bytes)                Cordoba-8b-mesquita-grande-cathedral-int.jpg (117451 bytes)       

Konfesjonał chrześcijański między kolumnami mauretańskimi i wnętrze katedry katolickiej

Fotografie ©1969-2009 Krzysztof Serdakowski

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian    Początek strony

W celu stałego polepszania jakości tych stron internetowych, bardzo proszę wszystkich odwiedzających do napisania i przekazania mi uwag zawierających słowa krytyki, sugestie, czy też ... uznanie, jeśli na nie zasłużyłem. Dziękuję z góry i obiecuję odpowiedzieć na każdy list.

Podróże geodety    Początek strony

horizontal rule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alcazaba de Mįlaga: Pierwsza forteca wybudowana została w tym miejscu jeszcze w czasach rzymskich a w IX-tym wieku przebudowali ją Arabowie używając cegieł i cementu. Charakterystyczne dla tej przebudowy są (istniejące do dzisiaj) wieże obronne o przekroju kwadratowym.  Po odbiciu Maurom Andaluzji przez królów katolickich w roku 1492-gim warownię zamieniono na rezydencje dla gubernatorów hiszpańskich. Dzisiaj mieści się tu muzeum. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patio Arrayanes, albo Alberca: Co znaczy Podwórzec mirtowy, albo Basen, jest podwórzem długim na 36 metrów wyłożonym marmurem z Macael(?). Basen wypełniający środek podwórza ma długość 33 metrów i jego przeznaczeniem jest - między innymi - odbijać światło dzienne w celu rozjaśnienia sal pałacowych okalających Podwórzec. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sacro Monte: W dawnych czasach w grotach tego wzgórza, widocznego z Alhambry, mieszkali cyganie andaluzyjscy, zwani Żytanami (Gitans) i jeszcze w XIX-tym wieku zapuszczający się tam podróżni mogli asystować spontanicznie organizowanym spektaklom tańca flamenco. Dzisiaj już prawie nie ma tu Żytanów, ale w licznych barach i kabaretach powstałego tu osiedla ciekawy turysta może nadal zobaczyć taniec flamenco wysokiej jakości. Powrót

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podwórzec Lwów: Oto krótki fragment ze słynnej książki Opowieści z Alhambry amerykańskiego dyplomaty z XIX-go wieku Washington'a Irving'a, zakochanego w Hiszpanii, który podróżował po Andaluzji w latach 1829-30. Powrót

 "… Z przeszłością Podwórca Lwów związane są  również niesamowite legendy … Mateo Jiménez opowiedział mi jednego wieczoru, w czasie spotkania u Tķa Antonia, przypadek który miał miejsce za życia jego dziadka, legendarnego małego krawca:

W pałacu rezydował kulawy żołnierz, którego obowiązkiem było oprowadzanie zwiedzających Alhambrę gości. Pewnego wieczora, o zmierzchu, przechodząc przez Podwórzec Lwów usłyszał głośne kroki w sali Abencérages. -Jacyś zapóźnieni goście, pomyślał i skierował się na ich spotkanie. Ku swemu zdumieniu zobaczył czterech bogato ubranych Maurów w srebrnych zbrojach z uwieszonymi u pasów prochownicami i kindżałami wysadzanymi błyszczącymi drogimi kamieniami. Maurowie przechadzali się jakiś czas w tą i z powrotem, jak na paradzie, po czym zatrzymali się i skinęli na inwalidę aby się przybliżył. Stary żołnierz uciekł w popłochu i od tego czasu nikt go już w Alhambrze nie widział ...  I to w ten sposób niekiedy ucieka się od fortuny, bo według Mateo, Maurowie chcieli pokazać staremu żołnierzowi gdzie zostały ukryte ich bezcenne skarby …" Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patio Sułtanki Zoraya było miejscem potajemnych spotkań żony emira Abu-el-Hassan'a z jej kochankiem, szefem wpływowej rodziny mauretańskiej Abencérajes tradycyjnie przeciwnej innej wpływowej rodzinie Grenady Zegris. Piękna Zoraya była z pochodzenia hiszpanką która przyjęła islam i stając się nową faworytą sułtana stanęła na drodze byłej faworycie o imieniu Aixa, której ambicją było osadzenie na tronie Grenady swego (i sułtana) syna Boabdil'a. Abencérajes sprzyjali Zorayi a Zegris Aixy. Ostatecznie Zegris zwyciężyli i Boabdil został ostatnim sułtanem Grenady.  Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spór o wybudowanie  katedry chrześcijańskiej wewnątrz wielkiego meczetu (Mezquita Grande) w Kordobie wybuchł w 1523-cim roku kiedy rada duchownych zdecydowała zburzyć część centralną wspaniałego meczetu Omejadów i wybudować na tym miejscu duży kościół. L'Ayuntamiento, (Rada miasta) Kordoby sprzeciwiła się ostro temu projektowi wydając dekret zabraniający pod karą śmierci zburzenia jakiejkolwiek części słynnego meczetu! Sprawa została poddana decyzji króla (Charles Quint), który niestety przychylił się do racji kleru. Trzy lata później, po odwiedzeniu Kordoby i zobaczeniu rezultatu, gorzko swojej decyzji żałował. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedra katolicka. Wnętrze wielkiego meczetu Omejadów w Kordobie (Mezquita Grande) nie uległo żadnym zmianom przez trzy wieki po odebraniu Maurom miasta, gdyż królowie katoliccy nie śmieli zburzyć świetności mauretańskiej świątyni, zbudowanej w roku 1236-tym, ale w roku 1523-cim, Rada klerykalna uzyskała w końcu zezwolenie królewskie i zbudowała wewnątrz największego ówcześnie (po Caaba z Mekki) meczetu wątpliwej wartości katedrę, której "piękno" nawet sam król skomentował następująco: "... Gdybym wiedział co wy chcecie tutaj zrobić, to bym nigdy na to nie pozwolił, bo to co tutaj wybudowaliście można wybudować wszędzie, natomiast to co zniszczyliście było unikalne ..."  Powrót