Hiszpania II

Start / Début Up / Retour

Toutes les photos sur cette page furent prises entre 1969 et 1971

Madryt (Madrid)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian

Starej fortecy mauretańskiej Madjrit nadano prawa miasteczka (villa) w XI-tym wieku i stolicą Królestwa Hiszpanii w roku 1561-szym, za panowania Filipa II-go. Wydaje się że do tej pory Madryt nie posiada oficjalnie statusu miasta (ciudad) tylko miasteczka (villa)!

Plac i fontanna Cibeles

Madrid-2b-Cibeles-int.jpg (121477 bytes)  Madrid-2a-Cibeles-int.jpg (107360 bytes)                                    Madrid-2c-Cibeles-int.jpg (103158 bytes)

Poczta Główna i fontanna Cibeles                    Bank Centralny i fontanna Cibeles           Fontanna Cibeles z profilu

La Plaza (plac) Cibeles (Kybele) jest centralnym i bardzo znanym punktem Madrytu. Jego nazwa pochodzi od imienia bogini Kybele, której posąg powożącej rydwanem zaprzęgniętym w lwy jest centralnym punktem fontanny i placu.

Muzeum Prado

Madrid-3a-Prado-int.jpg (156739 bytes)                               Madrid-3b-Prado-int.jpg (127455 bytes)

Posąg Goi                         Wejście główne do muzeum Prado

Kilkaset metrów na południe od Plaza de la Cibeles znajduje się El Museo Nacional de Pintura y Escultura (Muzeum Narodowe Malarstwa i Rzeźby), znane na całym świecie pod nazwą: Museo del Prado - Muzeum Prado.

Aleja Alcalá (Calle de Alcalá)

                                                   

Puerta de Alcalá - Łuk triumfalny Karola trzeciego (Carlos III)            Widok na kościół San Jerónimo

Park Retiro

Madrid-4b-Parc-Retiro-int.jpg (97953 bytes)        Madrid-4d-Parc-Retiro-int.jpg (139818 bytes)                        Madrid-4c-Parc-Retiro-int.jpg (141700 bytes)

Monument Alfonsa XII, jego pomnik na koniu i otaczające go kolumnada                Pałac kryształowy

Olbrzymi park Retiro przylega do muzeum Prado i rozciąga się na 143-ch hektarach.

Rynek Główny (Plaza Mayor)

                        Madrid-3c-Plaza-Mayor-int.jpg (125022 bytes)

Targ filatelistyczny                                Parada starych samochodów

Główny Rynek Madrytu (Plaza Mayor) - prostokątny XVI-to wieczny plac o wymiarach 122 x 94 metry - zmieniał nazwy w zależności kto rządził Prowincją Nowa Kastylia. Tu miały miejsce manifestacje publiczne, obchodzono święta narodowe, odbywały się turnieje, korridy, jak również publiczne egzekucje przestępców. Tym ceremoniom prezydował z reguły król siedząc ze swą świtą i miejskimi rajcami na balkonie największej w mieście piekarni (po hiszpańsku Panaderia). Ta tradycja kontynuowana jest do dziś.

Inne miejsca w Madrycie

                                                      Madrid-4a-parc-int.jpg (131334 bytes)   

Pomnik Cervantes'a przed Parlamentem (Cortes Espańolas)           Campo del Moro - park wokół Pałacu królewskiego

Escorial

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Escorial-2b-coupole-ext-int.jpg (101569 bytes)

Liczne skarby i duża część grobów królewskich znajduje się o 45 kilometrów od Madrytu, w Eskorialu, który oryginalnie był klasztorem pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Klasztor został ufundowany przez króla Filipa II-go w XVI-tym wieku w podzięce temu świętemu za zwycięstwo w bitwie z Francuzami i zdobycie miasta Saint-Quintin, 27-go sierpnia 1557-go roku.

Escorial-2a-eglise-int.jpg (141805 bytes)                                                                            Escorial-2c-corridor-int.jpg (111276 bytes)

Ornementy kaplicy klasztornej            Ołtarz kaplicy głównej (Capilla Mayor)                Sala z freskami wojennymi

                       

Detale fresków wojennych                               Arrasy w komnatach Filipa II-go

                                             

Wejście główne do Panteonu            Grobowce królewskie            Rotunda zmarłych królewiąt

Awila (Ŕvila)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Średniowieczne miasto Awila (Ŕvila) leży na wysokości tysiąca metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położoną episkopalną stolicą Europy. W tym otoczonym wysokimi murami grodzie odczuwa się do dzisiaj mistyczną, surową atmosferę zakonną. Awila była często nazywana w przeszłości: la ciudad de cantos y santos (miasto kamieni i świętych) ...

        Avila-1b-muraille-int.jpg (92877 bytes)        Avila-1c-muraille-int.jpg (129525 bytes)

 ... gdzie doskonale zachowane zostały średniowieczne mury obronne i wspaniałe kościoły romańskie.

                        Avila-2b-eglise-int.jpg (145711 bytes)

Katedra, częściowo w stylu romańskim, częściowo gotyckim, była jednocześnie kościołem i fortecą.

Avila-2a-eglise-int.jpg (140534 bytes)                                          

Kościół pod wezwaniem św. Teresy (z lewej) zbudowany został na miejscu domu w którym urodziła się św. Teresa z Awila, a kaplica Świętej Teresy (trzy fotografie z prawej) zbudowana jest na miejscu celi w klasztorze la Encarnación (Bożego Ciała) gdzie święta mieszkała przez ponad dwadzieścia siedem lat. Tabernakulum, rzeźba świętej jak też drzwi do kaplicy zrobione są ze starego drewna oryginalnej celi. 

Salamanka (Salamanca)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Salamanka, antyczna Salamantica, którą kartagiński Hannibal podbił w roku 217-tym p.n.e., była również kolonią rzymską. Po upadku cesarstwa rzymskiego była okupowana przez Wandali i Wizygotów zanim zajęta została przez Maurów w VIII-mym wieku n.e. Od roku 1085-go należy do Hiszpanii po odbiciu jej Maurom przez hiszpańskiego króla Alfonsa VI-tego.

Salamanca-3b-centre-ville-int.jpg (124980 bytes)

Plac Główny miasta (Plaza Mayor)

Salamanca-2b-eglise-clocher-int.jpg (141986 bytes)    Salamanca-2c-eglise-clochers-int.jpg (130146 bytes)   Salamanca-2a-eglise-int.jpg (153934 bytes)                                                

Fragmenty architektoniczne Katedry z XVI-go wieku                               Dom z muszelkami (Casa de las Conchas)

Universytet w Salamance

                                                

Krata bramy bocznej                        Wejście główne                        Podwórzec rekreacyjny

                        Salamanca-1e-universite-corridor-int.jpg (86197 bytes)                    

Podwórzec wewnętrzny                       Korytarz                              Widok z wnętrza  na katedrę

Barcelona

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Barcelona jest bardzo starym miastem, znanym już jako kartagińska Laie, ale nabrała ważności dopiero jako kolonia rzymska stając się stolicą rzymskiej prowincji Laietania. Później, okupowane przez Gotów, prowincję nazywano Cathalania a miasto Barcinona. Z czasem nazwy te przyjęły dzisiejsze brzmienie: Cataluńa (Katalonia) i Barcelona.

Barcelona-1b-panorama-int.jpg (115301 bytes)

Panorama Barcelony widzianej z Pueblo espagńol

Przez wieki Barcelona była stolicą niezależnej prowincji i do dzisiaj aspiracje separatystyczne Katalończyków są bardzo silne.

Barcelona-1-vieille-ville-int.jpg (116362 bytes)            Barcelona-2a-mini-ville-int.jpg (118384 bytes)            Barcelona-2b-mini-ville-int.jpg (91747 bytes)

Na południu miasta i Plaza de Espańa (Plac hiszpański) rozciąga się jeden z najciekawszych skansenów na świecie: cała Hiszpania w miniaturze, zwana: Pueblo Espańol.

Saragossa (Zaragoza)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

Dziesiejsza Saragossa leży na miejscu antycznej Salduba(y), zamienionej przez cesarza rzymskiego Augusta na kolonię wojskową o nazwie Cśsaraugusta. Później zwana była przez Gotów Cesaragosta, a po podbiciu przez Maurów Sarakusta, stając się rywalem Kordoby, Toledo i Meridy w czasie panowania tych ostatnich. Obrona oblężonej przez Francuzów Saragossy, w roku 1809-tym, jest uważana za największy i najskuteczniejszy opór jaki stawili Hiszpanie w czasie inwazji napoleońskiej.

Zaragoza-1a-basilique-Maria-del-Pilar-int.jpg (122861 bytes)                     

Kościół Nuestra Seńora del Pilar i przyległy plac

Valladolid

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Leon     San Sebastian     Początek strony

Miasto położone jest na prawie 700-metrowym płaskowyżu, na lewym brzegu rzeki o nazwie  Pisuerga. W Valladolid znajduje się Akademia Kawalerii, a tutejszy uniwersytet jest trzecim w Hiszpanii. Dawna stolica królestwa hiszpańskiego, bardzo lubiana przez wielu królów ...

Valladolid-1a-vieille-ville-int.jpg (125658 bytes)          Valladolid-4a-palais-int.jpg (138152 bytes)

   ... posiada wiele wspaniałych budowli świadczących o jej dawnej świetności.

Valladolid-1b-eglise-ext-int.jpg (182407 bytes)                                                Valladolid-1c-vieille-ville-int.jpg (111141 bytes)

Ukończona fasada katedry        Nie ukończona nawa poprzeczna (transept)

Budowę katedry rozpoczęto w wieku XVI-tym, za panowania Filipa II-go, ale jej nigdy nie ukończono.

               

Patio, galeria z arkadami i wewnętrzny korytarz w pałacu królewskim (Palacio Real).

Valladolid-2a-Simancas-int.jpg (132946 bytes)                        Valladolid-2b-Simancas-int.jpg (88517 bytes)

Zamek królewski i kościół del Salvador w miejscowości Simancas na przedmieściu Valladolid. W pałacu tym znajdują się główne archiwa królestwa Hiszpanii od czasów Filipa II-go (XVI-ty wiek).

Leon (León)

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     San Sebastian     Początek strony

Za czasów rzymskiego cesarza Augusta jego VII-mą legię (Legio Septima) nazywano "Leon" i stąd nazwa miasta. Po Rzymianach miasto okupowali Goci, później Maurowie Jakuba Zwycięzcy (Yacoub el Mansour). W X-tym wieku, Ordono II, syn Alfonsa Wielkiego, wybrał Leon jako stolicę królestwa Asturii, a wiek później, Ferdynand I-szy, król Kastylii, połączył obie korony zachowując Leon jako stolicę. Nieustanne walki między Asturią i Kastylią spowodowały że Leon utracił rangę stolicy królestwa Hiszpanii. 

                               

Katedra w Leon, Santa Maria de Regla, jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych kościołów w stylu gotyckim pochodzenia francuskiego. Układ poziomy katedry przypomina katedrę w Reims, a elewacja katedrę w Amiens.

                                                                                                                   

Wnętrze (w stronę transeptu)                            Witraże są najpiękniejszymi ornamentami kościoła

                           

Wnętrze katedry jest bogato rzeźbione i pozłacane.

San Sebastian

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     Początek strony

San Sebastian jest arystokratycznym kurortem morskim, gdzie przyjeżdżają na wakacje mężowie stanu i dyplomaci. Miasto leży u ujścia rzeki Urumea, dookoła pięknej piaszczystej zatoki zamkniętej przez wzgórza, na zachodzie Igueldo, a na wschodzie Urgull.

San-Sebastian-1b-centre-ville-int.jpg (117168 bytes)                                                 

Most na rzece Urumea                    Plaża z widokiem na Urgull                        Okolice miasta

Podróże geodety    Początek strony

Fotografie ©1969-2009 Krzysztof Serdakowski

Cieśnina gibraltarska     Andaluzja    Malaga     Granada     Sewilla     Kordoba     Madryt     Escorial     Awila     Salamanka     Barcelona     Saragossa     Valladolid     Leon     San Sebastian     Początek strony

W celu stałego polepszania jakości tych stron internetowych, bardzo proszę wszystkich odwiedzających do napisania i przekazania mi uwag zawierających słowa krytyki, sugestie, czy też ... uznanie, jeśli na nie zasłużyłem. Dziękuję z góry i obiecuję odpowiedzieć na każdy list.

Podróże geodety    Początek strony

horizontal rule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Madryt leży prawie w centrum półwyspu iberyjskiego. Tam Maurowie zbudowali w X-tym wieku fortecę (alcázar), nazwaną Madjrit, dla obrony Toledo płożonego bardziej na południe. Król hiszpański Alfons VI-ty wypędził Maurów z Madjrit w roku 1083-cim i z Toledo w roku 1085-tym. W późniejszych wiekach królowie hiszpańscy zbierali Parlament (Cortes), zanim "miasteczko" (villa) nie zostało ustanowione stolicą królestwa przez Filipa II-go w roku 1561-szym. Dopiero w XVIII-tym wieku, za panowania Karola III-go, Madryt stał się jedną z wielkich stolic europejskich i również jedną z najwyżej położonych nad poziomem morza, gdyż średnia wysokość miasta wynosi 668 n.p.m. Najwyżej położoną stolicą w Europie (1029m n.p.m.) jest Andorra La Vella, stolica ksiąstewka Andorry, położonego w Pirenejach, na granicy Francji i Hiszpanii. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kybele (Cibeles) jest imieniem frygijskiej bogini z Azji Mniejszej, znanej przez Greków pod imieniem Rea. Była ona żoną tytana Kronosa i matką bogów na Olimpie. Kybele była boginią natury i płodności, honorowaną w Rzymie jako Matka Bogów. Jako że Kybele była również strażniczką gór i fortec jej korona była podobna do muru obronnego i Rzymianie nazywali ją również Mater Turrita. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Prado: Większość obrazów pochodzi ze zbiorów króla holenderskiego Karola V-tego - który był również królem Hiszpanii jako Karol I-szy (początek XVI-go wieku), Filipa II-go (koniec XVI-go), Filipa IV-go - protektora Velasquez'a (środek XVII-go), Filipa V-go (początek XVIII-go) i wreszcie Karola III-go (koniec XVII-go wieku), który znacznie upiększył całą stolicę. W roku 1819, za panowania Ferdynanda VII-go, obrazy rozproszone po różnych pałacach Madrytu zostały przeniesione w jedno miejsce i w ten sposób powstało wielkie muzeum Prado. Córka Ferdynanda VII-go, Izabela, przeniosła do Prado większą część obrazów znajdujących się w Eskorialu, a w roku 1840-tym uzupełniono kolekcje dziełami znajdującymi się w różnych klasztorach Madrytu, Toledo, Awili i Segowii, zamkniętych w roku 1836-tym. Prado zostało oficjalnie ustanowione Narodowym Muzeum Hiszpanii w roku 1868-mym. Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Park Retiro został założony przez Henryka IV-tego w połowie XV-go wieku. Basen wodny ma rozmiary 250 x 125 metrów i istniał już w końcu XVI-go, za panowania Filipa II-go, który kazał organizować na nim wodne spektakle. Park należał do nieistniejącego już pałacu znajdującego się w ogrodach klasztoru, gdzie królowie chronili się w czacie Wielkiego Tygodnia, albo żałoby po zmarłych bliskich. W roku 1868-mym ogrody zreorganizowano, zmniejszono ze strony północno-zachodniej i pobudowano w nich wiele pawilonów i monumentów ku czci zasłużonych dla królestwa monarchów. Dziś park Retiro jest świątecznym miejscem odpoczynku mieszkańców Madrytu. Powrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitwa pod Saint-Quentin, (leżącego w Prowincji francuskiej Aisne)  gdzie armia francuskiego króla Henryka II-go poniosła srogą klęskę z ręki germańskiego króla Hiszpanii Karola I-go (Karol-V holenderski, znany jako Charles Quint), 27-go sierpnia 1557-go roku. Ta bitwa położyła kres niekończącym się wojnom między Francją a Świętym Cesarstwem rzymsko-germańskim za panowania Charles Quint. Powrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teresa z Awila, święta (1515-1582), była zakonnicą i mistyczką hiszpańską, która założyła zakon Karmelitów Bosych. Nazywała się Teresa de Cepeda z Ahumada i urodziła się 28-go marca 1515-go roku. Studiowała w klasztorze Augustynów i w 1536 roku została członkinią bractwa karmelickiego Bożego Ciała. Uważając że dyscyplina karmelicka podupada postanowiła poświęcić się jej umocnieniu i założyła w roku 1562-gim zakon Świętego Józefa z Awila, gdzie zakonnicy musieli przestrzegać surowej prymitywnej reguły antycznych Karmelitów z góra Karmel w Palestynie. Doskonała organizatorka i mówczyni Teresa potrafiła narzucić całemu kościołowi katolickiemu Europy nawrót do modlitwy, wagi spowiedzi, kontemplacji i akcji misyjnej, w czasach kiedy zamieszanie spowodowane naukami luterańskimi groziło Kościołowi katolickiemu poważną schizmą (rozłamowi). Pisma które zostawiła, w większości w formie konwersacji, świadczą o Jej wielkim uduchowieniu, prostocie i sile przekonania. Została kanonizowana w roku 1622-gim, a w roku 1970-tym nadano Jej, jako pierwszej kobiecie, tytuł doktora Kościoła katolickiego. Jej święto obchodzone jest 15-go października. Powrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom z muszelkami (Casa de las Conchas) wziął swą nazwę od muszelek przyczepianych na jego murach przez pielgrzymów św. Jacka z Kompostella (Saint Jacques de Compostelle). Jest to jeden z istniejących budynków cywilnych najbardziej reprezentatywnych dla epoki królów katolickich (koniec XV-go wieku). Powrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Universytet w Salamance jest bardzo starym uniwersytetem. W XII-tym wieku nauczano już w starej katedrze miasta i Alfons IX-ty, król księstwa i miasta Leon, założył oficjalnie uniwersytet w Salamance w roku 1218-tym. Jego następcy nadali uczelni duże przywileje i w wieku XIV-tym stała się jedną z czterech największych w Europie, w towarzystwie uniwersytetów w Paryżu, Oxfordzie i Bolonii. XVI-ty wiek był okresem największej świetności uczelni, w której uczyło się wtedy ponad 1700-miuset studentów. Krzysztof Kolumb przyjeżdżał tu na konsultacje z astronomii i wykładano tu nauki Kopernika, uważanego za heretyka w większości innych krajów. Tu utworzono pierwszy na świecie wydział prawa międzynarodowego i nauczali tu najwięksi humaniści. Powrót.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pueblo Espańol w Barcelonie jest jednym z miejsc najbardziej godnym zwiedzenia w tym mieście. Jest to skansen przedstawiający w miniaturze miejsca najbardziej charakterystyczne dla Hiszpanii. Został zaprojektowany przez Xavier Nogués i zrealizowany przez architektów: Raventós i Falguera na Międzynarodowe Targi w roku 1929-tym na powierzchni dwóch hektarów. Powrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuestra Seńora del Pilar jest najstarszym kościołem chrześcijańskim poświęconym Matce Boskiej. W tym miejscu zbudowano pierwszą kaplicę w roku 40-tym naszej ery dla uczczenia objawienia się tu świętej Dziewicy. Budowę aktualnego kościoła rozpoczęto w roku 1681-szym na podstawie planów architekta Herrera(y) i kontynuowano później pod nadzorem architekta Rodriguez'a. Powrót.